Magazynowania energii elektrycznej na dnie morza? Pomysł może wydawać się z początku trochę dziwny ale, no właśnie.
Norweska firma Subhydro prowadzi właśnie prace nad podwodnym magazynowaniem energii elektrycznej, którego działanie opiera się na różnicy ciśnień pomiędzy powierzchnią a głębinami.
Obecnie istniejące duże instalacje zdolne do przechowywania energii elektrycznej to hydroelektrownie szczytowo-pompowe, w których energia elektryczna magazynowana jest w postaci objętości wody gromadzonej w zbiorniku w okresie kiedy energia jest najtańsza. W czasie dużego zapotrzebowania woda ta jest uwalniana i napędza turbiny generując elektryczność.
Inżynierowie z Subhydro w swoich zamysłach wykorzystali ideę która sprawdza się w przypadku elektrowni szczytowo-pompowych zmieniając jedynie ich lokalizację przenosząc cały system głęboko pod powierzchnię wody.
Zatem jak to wszystko działa?
W przypadku pomysłu Norweskiej firmy wszystko opiera się na wspomnianej wcześniej różnicy ciśnień. Na powierzchni wody panuje zazwyczaj ciśnienie atmosferyczne (ok. 1000 hPa = 1 atm.). Wraz z głębokością ciśnienie wzrasta i na głębokości 400 metrów osiąga już 40 atm. Wysokie ciśnienie wymusza ruch wody w celu niwelacji różnicy ciśnień. Właśnie ten ruch wody pragną wykorzystać Norwegowie instalując na głębokościach 400 – 800 metrów betonowe zbiorniki połączone z powierzchnią systemem rur. Ruch wody do wewnątrz zbiornika ma napędzać zainstalowane turbiny generujące elektryczność. Z wypełnionych zbiorników wodę będzie można wypompowywać, cały cykl będzie można powtarzać.
podwodne magazynowanie energii
Sprawność takiej podwodnej instalacji ma sięgać ok. 80 proc co jest wartością porównywalną do tych osiąganych przez lądowe elektrownie szczytowo-pompowe, a koszty działania powinny być porównywalne. Typowej wielkości podwodny system od Subhydro będzie w stanie produkować około 300 MW energii, przez okres około 7-8 godzin.
W chwili obecnej razem z naukowcami z innych branż firma prace nad optymalną konstrukcją zbiorników, a przede wszystkim materiału z którego miały by być one wykonane.