Instalacja morskiej elektrowni wiatrowej

0
112
Rate this post

Istnieje wiele sposobów na sprawienie tego, aby energia z wiatru była tańsza i tym samym bardziej konkurencyjna a w stosunku do tej pochodzącej z konwencjonalnych („brudnych”) źródeł energii. Można usprawniać projekty całych farm wiatrowych korzystając zaawansowanych modeli komputerowych, można poprawiać właściwości śmigieł i części mechanicznych wewnątrz gondoli, można nawet próbować całkowicie nowatorski rozwiązań, ale w większości wypadków kierunek jest jeden – większy rozmiar siłowni wiatrowych.

Uznany niemiecki producent elektrowni wiatrowych Siemens opublikował zdjęcia z montażu dwóch gigantycznych, bez przekładniowych morskich elektrowni wiatrowych. Siłownie o mocy o mocy 6 MW każda zostały zainstalowane w farmie wiatrowej Sans Gunfleet III. Farma wiatrowa Gunfleet Sands III znajduje się 8,5 km od brytyjskiego wybrzeża.

Do transportu i docelowego montażu powstał wyjątkowy statek nazywany „Sea Installer”. Został on specjalnie zaprojektowany do realizacji tego typu zadań. Jego unikalna konstrukcja i możliwości pozwalają zredukować koszty i czas montażu ogromnych elektrowni morski, co nie jest bez znaczenia zwłaszcza, że na horyzoncie już widać projekty siłowni 10 MW i większych.

Widoczny na zdjęciu centralny element masztu ma około 15 metrów długości i średnicę 6,5 metra. Wchodzi w skład turbiny zaprojektowanej do działania stricte offshore, opartej na koncepcji bez przekładniowej. Dzięki temu liczba części mechanicznych uległa zmniejszeniu o około 50% co przekłada się na znaczne obniżenie kosztów obsługi serwisowej elektrowni jak również jej ciężaru.

Wirnik ma 120 metrów średnicy, ale przyszłe 6-MW modele będą mieć nawet większy, a ich rozpiętość osiągać będzie 154 metrów. W tym przypadku mniejszy wirnik zastosowany został do testów.

Wirnik załadowany i gotowy do transportu. To delikatny element, a manewr ładunku oraz jego precyzja mają tu kluczowe znaczenie.

Montaż gondoli na szczycie wieży. Obie 6-MW turbiny zostały zainstalowane w dnie morski gdzie głębokość wody dochodzi do 13 metrów. To jednak nie koniec możliwości „Sea Installera”, który powinien być w stanie zainstalować turbiny wiatrowe w trudnych warunkach, na głębokości dochodzącej do 45 metrów.

„Sea Installer” w całej okazałości – jednostka ma 139 metrów długości i 39 metrów szerokości oraz możliwość samo-unoszenia. Może transportować i instalować: fundamenty, wieże, gondole oraz wirniki do 10 morskich elektrowni wiatrowych.