Panele podłogowe zyskały sobie w Polsce dużą popularność i na stałe zagościły w naszych wnętrzach. Teb typ podłogi ma wiele zalet – przede wszystkim cena, duża niższa niż np. podłogi z litego drewna, ale także szeroki wybór kolorów, łatwy montaż i pielęgnacja. Cena paneli waha się od 15 do ponad 200 zł za metr kwadratowy. Tak duża rozpiętość cen jasno wskazuje, że właściwości paneli są bardzo zróżnicowane. Jakie zatem panele wybrać, na co zwrócić uwagę przy zakupie, montażu i późniejszej pielęgnacji. Poniżej kilka wskazówek jak wybierać panele podłogowe.
Podstawową kwestią na jaka powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie paneli podłogowych są parametry technicznej. Pierwszym z nich jest grubość. Jeszcze do niedawna dostępny były wyłącznie panele o grubości 8mm, jednak coraz częściej można kupić 7mm lub nawet 6mm. O ile 7mm jeszcze jest do przyjęcia, to 6mm już raczej nie – jest to typowy tani produkt sprzedawany na promocjach, które poza niską ceną nie ma żadnych innych zalet. Największa trwałość będą miały panele 8-12 mm grubości. Inną ważną cechą paneli jest ścieralność, czyli wytrzymałość danej podłogi na bieżące użytkowanie. Klasy używalności dzielą panele podłogowe na domowe i kontraktowe (przeznaczone do obiektów użyteczności publicznej), a poszczególnym klasom przypisane jest natężenie ruchu, jaki będzie panować w pomieszczeniu, w którym będą układane. Na tej podstawie wyróżnia się 6 klas używalności: 21, 22, 23, 31, 32, 33. Pierwsza cyfra oznaczenia klasy określa rodzaj pomieszczenia do jakiego produkt jest przeznaczony: 2 informuje, że panele przeznaczone są do obiektów domowych natomiast 3 oznacza obiekty użyteczności publicznej. Zgodnie a tym podziałem podłoga oznaczona symbolem 21 przeznaczona jest do pomieszczeń domowych o małym natężeniu ruchu, np. do sypialni, gabinetu, pokoju gościnnego, a podłoga z symbolem 23 – przeznaczone jest do pomieszczeń domowych o dużym natężeniu ruchu, np. do korytarza, kuchni, salonu. Inna norma (EN 13329) wyróżnia 5 następujących klas ścieralności paneli: AC1, AC2, AC3, AC4, AC5 – od najniższej do bardzo wysokiej odporność na ścieranie. Klasy ścieralności AC1, AC2 i AC3 przypisywane są do paneli domowych. Panele podłogowe w klasie AC4 i AC5 przeznaczone są do obiektów użyteczności publicznej.
Panele można układać niemal w każdym pomieszczeniu domu, czy budynku użyteczności publicznej. Zanim wybierzemy się do sklepu musimy mieć wiedzieć w jakim pomieszczeniu położymy panele i jaki charakter chcemy mu nadać. Wybór kolorów i wzorów panel jest naprawdę duży, jeżeli nie będziemy wiedzieć czego szukamy możemy spędzić w sklepie naprawę dużo czasu. Kupując panele podłogowe, nie można zapomnieć również o akcesoriach, które będą niezbędne przy montażu. Konieczny jest zatem zakup folii i podkładu pod panele, np. gąbki lub płyty izolacyjnej. Istotne jest, by grubość materiału podkładowego nie przekroczyła 3 mm. Jeśli wybierzemy grubszy, wówczas tworzywo, z którego będzie zrobiony musi być znacznie twardsze.
Kolejną istotną kwestią jest montaż. Dzisiaj panele montuje się bez użycia kleju. Dzięki temu układanie paneli jest o wiele szybsze, łatwiejsze i czystsze. Najlepiej układać paneli prostopadle do okna, dzięki czemu połączenia między panelami stają się mniej widoczne. Po podłodze z paneli można chodzić w zasadzie od razu po ułożeniu.
Podłóg panelowych nie można cyklinować ani lakierować, czyli podłoga nie jest odnawialna. Do pielęgnacji paneli należy używać odpowiednich środków czyszczących. Paneli laminowanych nie wolno myć przy pomocy środków zawierających wosk! Dlatego jeżeli chcemy mieć błyszczącą podłogę warto od razu kup błyszczące panele. Należy również unikać zamoczenia paneli – woda wnikająca w panele może spowodować pęcznienie paneli przy krawędziach. Najlepiej myć panele przy pomocy wilgotnej ale nie mokrej szmatki czy mopa. Stosowanie produktów przeznaczonych do konserwacji paneli przedłuży żywotność naszej podłogi i pozwoli cieszyć się nią długie lata.