Wybór instalacji hydraulicznych
Podczas generalnego remontu łazienki warto pomyśleć o wymianie instalacji hydraulicznej, zwłaszcza gdy mieszkamy w bloku. Potrzebny nam będzie wtedy hydraulik, który zdemontuje stare rury, a na ich miejsce założy nowe. I tu pojawia się pytanie: które rury są najlepsze i wytrzymają najdłużej aż do następnego remontu za kilkadziesiąt lat? Do tej pory prym wiodły rury stalowe, które spotkamy praktycznie we wszystkich starszych blokach. Jeszcze dzisiaj cieszą się zainteresowaniem klientów, głównie ze względu na ich niską cenę. Zaletą rur stalowych jest także ich wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, jednak z drugiej strony, poważną wadą jest podatność na korozję oraz odkładanie się kamienia i to w stosunkowo krótkim czasie.
Z tego względu część klientów decyduje się na ich odpowiednik ze sztucznego tworzywa. Takie rury są lekkie, a więc łatwo je przetransportować, ponadto są odporne zarówno na korozję, jak i na odkładanie się kamienia. Rury z tworzywa sztucznego nie zmieniają też smaku wody ani jej zapachu. Są ciche i nie przenoszą drgań, ale za to odznaczają się dużą przenikalnością tlenu przez ścianki oraz dużą odkształcalnością wzdłużną. Najlepszym rozwiązaniem są rury miedziane. Nie osadza się na nich kamień, mogą więc mieć mniejszą średnicę, a więc generalnie zajmują mniej miejsca i nie trzeba wykuwać głębokich rowków. Są odporne na ciśnienie i temperaturę, ale dość łatwo je zarysować, dlatego powinny być schowane pod tynkiem.
Najpoważniejszą wadą jest jednak ich cena, ponieważ rury miedziane są droższe od rur stalowych i tych w tworzywa sztucznego. Mimo tej ceny, coraz więcej osób decyduje się właśnie na rury miedziane, ponieważ ich wysoka jakość i długowieczność rekompensują większy wydatek w sklepie. W ofercie są także rury warstwowe, czyli takie, które w sobie zalety rur miedzianych i rur z tworzyw sztucznych. Najczęściej po rury warstwowe sięgamy wtedy, gdy zakładamy instalację grzewczą. Przy instalacji hydraulicznej bardzo ważne są również dodatkowe akcesoria, na przykład łączenia rur.