Jak odnowić podłogę
Drewno jest jednym z najchętniej stosowanych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Nic dziwnego, poza swoimi niezaprzeczalnymi walorami estetycznymi, drewno jest po prostu trwałe i zdrowe dla mieszkańców, pod warunkiem oczywiście, że jest odpowiednio wykończone i przygotowane do użytku domowego. Naturalne drewno jest też bardzo trwałe, o czym mogą świadczyć drewniane podłogi, które nawet mimo tak intensywnego użytkowania potrafią w całkiem niezłej formie wytrzymać całe dziesiątki lat. Z tego właśnie względu, jeśli wprowadzimy się do mieszkania z taką starą, drewnianą podłogą, zamiast decydować się na jej wymianę warto rozważyć gruntowną renowację.
Nawet jeśli drewniany parkiet wygląda na pierwszy rzut oka mało zachęcająco i nosi spore ślady zniszczenia albo jest zabrudzony, nie zniechęcajmy się. Jeśli zafundujemy parkietowi gruntowne cyklinowanie, będzie wyglądał jak nowy. Niestety, cyklinowanie jest dość uciążliwe dla mieszkańców, głównie ze względu na hałas i wszędobylski kurz. Dlatego z pomieszczeń, w których będzie się odnawiało drewnianą podłogę, trzeba wynieść wszystkie sprzęty, łącznie z meblami. Opróżnienie pokoju jest konieczne również dlatego, że maszyna cyklinująca nie dotrze do wszystkich zakamarków, jeśli na jej drodze będzie stała szafa czy ciężki fotel. Poza tym gruntownie sprawdzamy podłogę, czy nie ma na niej żadnych wystających albo trzymających się na słowo honoru gwoździ.
Jeśli są, to albo je mocno dobijamy w klepki, tak aby całkowicie się schowały, albo je wyrywamy. Jeżeli tego nie zrobimy, gwoździe dostaną się do mechanizmu cykliniarki, co może się skończyć niebezpiecznym wypadkiem. Następnie zaczynamy ścierać pierwszą warstwę podłogi. Zniszczony parkiet wymaga co najmniej dwóch, trzech cykli ścierania, za każdym razem z użyciem papieru ściernego innej grubości. Bardzo ważny jest też kierunek cyklinowania, nie można więc jeździć maszyną tylko w jedną stronę, ponieważ drewniane słoje są ustawione pod różnym kątem. Na koniec podłogę się poleruje i pokrywa lakierem.