Pomimo panującego na świecie kryzysu branża energetyczna, a w szczególności energetyka wiatrowa nieustannie się rozwija. Z uwagi na duże zainteresowanie energią wiatrową jako źródłem energii odnawialnej w Europie, firmy wytwarzające elementy elektrowni wiatrowych zwróciły oczy ku Polsce, widząc w naszym kraju duży potencjał do budowy i rozwoju swoich zakładów produkcyjnych.
Jako pierwsza na inwestycje w Polsce zdecydowała się duńska firma LM Wind Power która uruchomiła zakład produkcji śmigieł do wiatraków w Goleniowie. Obecnie jest tam zatrudnionych 380 jednakże docelowo zatrudnienie zajdzie tam 600 pracowników.
Również w Goleniowie swoją fabrykę zamierza otworzyć hiszpańska firma Incom, która również będzie dostarczać elementy niezbędne do produkcji śmigieł wiatrowych. Kolejną inwestycję w województwie zachodniopomorskim planuje znany producent włókna szklanego stosowanego przy budowie wirników turbin – firma Vest-Fiber.
Dodatkowo na obszarze Stoczni Gdańsk ma zostać uruchomiona produkcja wierz elektrowni wiatrowych pracujących na lądzie jak i na morzu. Do inwestycji tej przymierza się firma GSG Towers, która posiada zamówienia od wykonawców farm wiatrowych na najbliższe lata. Z kolei stocznia Crist z Gdyni rozpocznie w najbliższym czasie produkcję platform do budowy elektrowni wiatrowych pracujących na morzu.
Podobnie jak Stocznia Gdańsk do produkcji wierz dla elektrowni wiatrowych przymierza się stocznia Gryfia ze Szczecina. W przedsięwzięciu, obok stoczni „Gryfia”, będzie uczestniczyć fundusz inwestycyjny Mars, a także firma z Niemiec która udostępni niezbędną wiedzę technologiczną oraz ma pomóc w łatwym wejściu na niemiecki rynek producentów podzespołów elektrowni wiatrowych. Inwestycja w szczecińską stocznię Gryfia to koszty rzędu 150 – 200 mln złotych, które w ciągu najbliższych dwóch lat pozwolą produkować w niej 60-80 tys. ton elementów do elektrowni wiatrowych.
Wymienione inwestycje to główne przykłady zainteresowania podmiotów zajmujących się produkcją podzespołów do elektrowni wiatrowych. Skala inwestycji w energetykę wiatrową w Europie jest na tyle duża, że wielce prawdopodobne wydaje się iż nie będą to ostatnie tego typu działa inwestycyjne w naszym kraju.