Siemens wkracza na rynek energii geotermalnej

0
190
Luminous modern hall with white and wooden walls, large windows with glass doors, beams on a ceiling and a tiled floor. There is a burning fireplace, sofas with pillows, tables with wicker chairs.
Rate this post

W trakcie niedawno zakończonych targów energetyki geotermalnej (Geothermal Energy Expo) w San Diego, Siemens zaprezentował swoją pierwszą turbinę parową dla elektrowni geotermalnych. Turbina parowa SST-400 GEO przykładem połączenia doświadczenia w budowie turbin parowych Siemens Energy oraz TurboCare.

Maksymalna moc turbiny to 60MW w przypadku zastosowania skondensowanego strumienia pary. W przypadku gdy strumień pary nie jest skondensowany moc zmniejsza się do 25MW. Turbina parowa SST-400 GEO została przystosowana do pracy w bezpośrednim przegrzanym strumieniu pary wodnej, którego temperatura maksymalna może wynosić do 250 st. C, a jego ciśnienie do 12 barów. Tak ekstremalne potencjalne warunki pracy wymusiły podczas procesów projektowania zastosowanie nowoczesnych i super trwałych materiałów niezwykle odpornych na korozję.

Wejście na rynek energetyki geotermalnej to kolejny etap w rozwoju Siemens Energy – światowego potentata w dziedzinie rozwiązań energetyki odnawialnej.

Krótki wywiad z Wenerem Altmeyet – Siemens
Energetyka geotermalna na świecie

Pod koniec 2010 roku na świecie łączna moc elektrowni wytwarzających energię elektryczną w oparciu o ciepło z wnętrza Ziemi oscylowała wokół 11 GW. Prym w zakresie wykorzystania tego typu źródła produkcji energii wiodą Stany Zjednoczone (3,9 GW) oraz Filipiny (1,9 GW) i Indonezja (1,2 GW). Na świecie występuje jeszcze wiele obszarów w których z powodzeniem do produkcji energii elektrycznej można wykorzystać moc drzemiącą w geotermii. Zaliczają się do nich: wschodnia Afryka, Ameryka Środkowa, Chile, Rosja, Włochy, Islandia i Turcja.

Optymistyczne prognozy dotyczące uzyskiwania energii ze źródeł mówią, że do końca 2020 roku całkowita moc elektrowni geotermalnych może ulec potrojeniu i osiągnąć wartość 31 GW.