Kajaki Pilica, Luciąża

Przede wszystkim przed każdym rozpoczęciem planowania imprezy musimy wiedzieć na jaki czas musimy się naszykować, czy wybieramy się na jednodniowy spływ czy na kilkudniowy. Bo do tego będziemy dopasowywać nasze potrzeby. Istnieje dużo agroturystyk w pobliżu rzek dla tego nie jest konieczne aby na spływ kilku dniowy było konieczne zabranie np. namiotów ale żeby poczuć przyrodę i otaczającą nas naturę dobrze i fajnie jest przenocować się na łączce. Wracając do tematu na spływ najlepiej jest zabrać takie przedmioty jak:

 1. Jedzenie – dobrze jest zapakować je w woreczki strunowe zabezpieczające przed dostępem wody. Pamiętajmy że pod wpływem temperatury masło się topi więc lepiej jest nie brać go luzem.
 2. Napoje – o tym nie możemy zapomnieć najlepiej aby dla każdej osoby było co najmniej zabezpieczony litr wody aby się nie odwodnić.
 3. Nakrycie głowy – szczególnie sprawdza się w słoneczne dni aby ochroniło nas przed słońcem ale nie powinniśmy i zapomnieć żeby je zabrać w gorszą pogodę co może uchronić nas przed przeziębieniem.
 4. Krem, filtr do opalania – bardzo przydaje się w okresie upalnego lata gdzie bardzo ostro grzeje słońce a nie chcemy dopuścić do oparzenia skóry.
 5. Opakowania hermetyczne – zabezpieczą nam przedmioty takie jak np. telefon, portfel, klucze.
 6. Nóż – radził bym najlepiej zabrać ze sobą scyzoryk lub wielo funkcyjny składany ponieważ nóż wrzucony luzem bez pochwy może spowodować ranę podczas sięgania go z torby. Natomiast do wystrugania kijków na ognisko czy pokrojenia kiełbasy wystarczy nam scyzoryk.
 7. Przybory toaletowe
 8. Apteczkę – zawsze podczas zabawy i w szczególności gdy są z nami dzieci dojść może do niechcianego wypadku lub zadrapania dla tego warto jest posiadać apteczkę z podstawowym wyposażeniem.
 9. Buty – najlepiej jest sandały lub obuwie w którym bez przeszkód będziemy mogli wejść do wody np. feewear water,
 10. Odzież – zdecydowanie lepiej jest wybrać ubrania które szybko schną a w razie chłodniejszych dni możemy ubrać się na tzw. cebulkę co daje jeszcze więcej ciepła niż ubieranie się w np. jedną ciepłą kurtkę lub bluzę.
 11. Piłka lub inne przedmioty służące rekreacji ruchowej i zabawie na świeżym powietrzu.
 12. Kurtka przeciw deszczowa lub płaszcz jednorazowy,
 13. Worki na śmieci – pamiętajmy że nie jesteśmy jedynymi osobami które korzystają z walorów rzeki i spływu dla tego każdy musi posprzątać po sobie żeby było nam w przyszłości milej wracać w to miejsce.

Natomiast wybierając się na kilkudniowy spływ trzeba sobie przygotować:

 1. Namiot – najlepiej mały który szybko się składa i rozkłada a będzie zajmował mało miejsca
 2. Karimatę – aby wygodniej się spało i również było cieplej od ziemi
 3. Niewielką siekierkę – w celu konieczności przygotowania ogniska
 4. Butlę turystyczną z palnikiem oraz naczynie do podgrzania wody na poranną kawę lub obiadu
 5. Butelkę z wodą
 6. Latarkę